Page 11 of 13 FirstFirst ... 78910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 190

Thread: Guess The Supermarket Receipt Price!

  1. #151
    Elite Member Sojiita's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Central Duh-hio
    Posts
    22,811

    Default

    Quote Originally Posted by moomies View Post
    What the poops? ok hmm 3 loaves of bread for $2 and the peanut butter jars were 2 for $1 so it was $3 total!!!!!!!!!!!!!!! ??????????
    now it is too low! you were on the right track..just simplfy it! (six was too high and 3 is too low)

  2. #152
    Super Moderator NoDayButToday's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Florida
    Posts
    14,136

    Default

    $5, so $1/item?

    Stupid message length...

  3. #153
    Elite Member Sojiita's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Central Duh-hio
    Posts
    22,811

    Default

    Quote Originally Posted by NoDayButToday View Post
    $5, so $1/item?

    Stupid message length...
    Yep it was "dollar days'. they had alot on sale for a buck each..I spent a 20..and then went back and spent five more bucks for those five items hence the $5.00 total! I can live a month now on peanut butter sandwiches.

  4. #154
    Elite Member moomies's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    pretending to be a lurker but I'm not quiet enough
    Posts
    15,515

    Default

    Now I want a PJ sandwich!!!!!!

    If you think it's crazy, you ain't seen a thing. Just wait until we're goin down in flames.

  5. #155
    Elite Member Sojiita's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Central Duh-hio
    Posts
    22,811

    Default

    Peanut butter and banana:





    And for the gourmet..peanut butter and jelly!



  6. #156
    Elite Member SammysMom's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Up Up in away in my beautiful balloon
    Posts
    4,928

    Default

    Quote Originally Posted by Sojiita View Post
    Yep it was "dollar days'. they had alot on sale for a buck each..I spent a 20..and then went back and spent five more bucks for those five items hence the $5.00 total! I can live a month now on peanut butter sandwiches.
    Are you shopping at Kroger?

    I went this past Sunday and here is my list
    1 lb sliced turkey breast from the deli
    1/2 lb sliced ham from the deli
    2 cans of spinach
    1 1/2 lb bananas
    2 cucumbers
    2 cans artichoke hearts
    2 jars hearts of palm
    4-count Kaiser rolls
    1 French bread loaf
    1 box of Kraft Mac & Cheese (not powdered cheese)
    4 cans of tuna in water
    4 cans of Campbells chicken noodle soup
    4 cans of Campbells tomato soup
    1 box of Premium crackers
    2-6 pack cans of V-8 juice
    1 lb of ground sirloin
    2 lbs skinless, boneless chicken thighs
    1 package of chicken breast filets (comes frozen with about 12-14 filets)
    1/2 gallon of milk
    1/2 gallon of soy milk
    2 dozen free range eggs
    36 oz Minute Maid OJ
    4-8 oz packages of shredded cheese (the cheese was on sale)
    1 lb Havarti cheese, sliced and from the deli
    1 lb Colby Jack, sliced and from the deli
    4 frozen Totino pizza (on sale)
    4 boxes of Totino pizza rolls (on sale)
    3 cans of Chef Boyardee Spagetti and Meatballs
    3 cans of Chef Boyardee Ravoli
    2 packages of Oscar Mayer Hot Dogs
    1 box of Minute Maid Fruit Juicee's
    1 box of Raisin Bran
    1 box of Cheerios
    1 box of Lucky Charms
    24 pack of different chips, Doritos, KC Masterpiece Lays, Sour Cream and onion Lays, Cheetos
    1 package of Sunsweet apricots
    2 packages of beef jerky
    1 package of mushrooms
    1 package of hearts of romaine
    1 lb of sqash
    2 lbs baking potatoes

    This is for three people, one is a 16 yr old boy keep that in mind. This will last us two weeks with me having to pick up maybe some milk in a week.
    I saved $31 in coupons and "in store" savings come out to be $27.

  7. #157
    Elite Member Sojiita's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Central Duh-hio
    Posts
    22,811

    Default

    Yes it was Kroger. I usually go there cause they have those sales(and I just buy the sale stuff). Also they are open 24 hours and have a 24 hour pharmacy. Also has a liquor store in it as well.

    my first guess is $80.50

  8. #158
    Elite Member SammysMom's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Up Up in away in my beautiful balloon
    Posts
    4,928

    Default

    Does your Kroger do the thing if you spend over $100 you get .10 cents off gas with your Kroger card? Yesterday my husband used our Kroger card to get gas and it was to begin with $1.97 and with the card it was $1.87. I will always use coupons on the sale items. My total was $94.23.
    I usually see the same check out people and now its like "lets see how much she is gonna have in coupons today" thing. Its fun, silly but fun.

  9. #159
    Elite Member Sojiita's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Central Duh-hio
    Posts
    22,811

    Default

    2 packs of Ivory soap(3 bars each)
    1 pack dial anitbacterial soap(3 bar pack)
    15oz store brand can of peas
    15oz store brand can of corn
    1 bag frozen carrots
    1 package 100 watt light bulbs(pack of four)
    1 bag of tootsie pops(10.25 oz bag)
    3 20oz loaves of wheat bread
    2 boxes(regular size) of penne pasta
    1 can pringles(cheddar flavor)

    No coupons..any guesses?
    Don't slap me, cause I'm not in the mood!

  10. #160
    Elite Member SammysMom's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Up Up in away in my beautiful balloon
    Posts
    4,928

    Default

    Im guessing $28.62.
    Damn freakin' limit

    PS anyone having problems posting?

  11. #161
    Elite Member Sojiita's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Central Duh-hio
    Posts
    22,811

    Default

    yes I have been. I even called my cable company and they said it was not them. who knows?
    Your guess is WAY too high..everything was on sale.
    Don't slap me, cause I'm not in the mood!

  12. #162
    Elite Member SammysMom's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Up Up in away in my beautiful balloon
    Posts
    4,928

    Default

    Im trying to figure out if you got store brand or name brand. Ill go with store brand. Ill guess $14.14

  13. #163
    Elite Member Sojiita's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Central Duh-hio
    Posts
    22,811

    Default

    pretty close but just a little low....
    Don't slap me, cause I'm not in the mood!

  14. #164
    Elite Member SammysMom's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Up Up in away in my beautiful balloon
    Posts
    4,928

    Default

    MMMMM Ill say $11.43

  15. #165
    Elite Member Sojiita's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Central Duh-hio
    Posts
    22,811

    Default

    oh for god's sake! Actually you could use those very 4 digits and be only nine cents off.
    Don't slap me, cause I'm not in the mood!

Page 11 of 13 FirstFirst ... 78910111213 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 26
    Last Post: September 8th, 2006, 04:27 PM
  2. Replies: 3
    Last Post: August 23rd, 2006, 07:57 AM
  3. Guess who??
    By Rondette in forum Miscellaneous
    Replies: 12
    Last Post: June 9th, 2006, 12:01 AM
  4. Victoria Beckham snubs supermarket chain
    By MaryJane in forum Gossip Archive
    Replies: 12
    Last Post: March 28th, 2006, 09:17 AM
  5. 11-year-old girl raped in supermarket.
    By buttmunch in forum News
    Replies: 9
    Last Post: March 9th, 2006, 10:14 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •